Je to útok na agenta 165395, kterého hájíme, tvrdí Svoboda

18. 08. 2012 13:38:20
Dopravní podnik hlavního města Prahy ročně proinvestuje více než 10 miliard korun, další miliardy jsou vydávány na provozních výdajích. Z těchto desítek zákazek ředitel dopravního podniku Vladimír Lich pouhé dvě zakázky zveřejníl na webu HMP, ostatní jsou v naprostém utajení dál rozdělovány týmem, který byl vytvořen předchozím ředitelem Dvořákem a jehož jedním z hlavních aktérů je agent StB č.165395. Mnohé materiály, které se týkají výše uvedených veřejných zakázek, nejsou poskytovány ani dozorčí radě. Bohuslav Svododa v minulém týdnu rozpoutal mohutnou mediální kampaň za to, aby tento systém plýtvaní veřejnými penězi zůstal zachován a aby dehonestoval ty, kteří se snaží tento systém změnit.

Jedním z přetrvávajích nešvarů DPP je to, že není řízen zákonnými prostředky, ale „přáteli na telefonu“ z magistrátu a z lobistických kruhů. Jeden z těchto přátel Vladimíru Lichovi poradil, aby povolal Václava Lásku. Ten si v novinách našel deset profláknutých průšvihů DP, z nichž už část vyšetřovala policie, našel v archivu příslušné smlouvy, přidal k tomu několik drbů a vlastní komentář, nazval to auditem, a předal to s s tučnou fakturou Vladimíru Lichovi. Ten v rozporu se zákonem a urgencemi řady lidí tento materiál nepředal orgánům činným v trestním řízení a dozorčí radě, ale předal ho primátorovi. Ten ho strčíl do šuplíku s tím, že ho využije, až bude potřeba. Tato situace nastala, když se po řadě průšvihů se pod Vladimírem Lichem začala kymácet židlička a když se v rozeslaném programu dozorčí rady objevila rekonstrukce obsazení představenstva. Vladimír Lich teatrálně upozornil policii na skutečnosti, které již dávno vyšetřovala a nebo si je mohla přečíst v novinách.


Jednou z přemílaných kauz je i otázka předražených jízdenek. Tato věc již byla téměř vyřešena před příchodem Vladimíra Liche do DP. Nevýhodná smlouva byla vypovězena, byla uzavřena smlouva nová za téměř poloviční cenu, bylo podáno trestní oznámení. Na Vladimíra Liche zbylo jediné- aby podal občanskoprávní žalobu na náhradu škody. To neudělal. Místo toho zadal audit, který ma vyčíslit škodu. Jakpak zjistíme výši škody? Když od loňké ceny jizdenky odečteme tu letošní a vynásobíme to počtem jízdenek dodaných za dobu trvání smlouvy. Úkon, který by mělo zvládnout dítě ze základní školy, řeší Vladimír Lich již půl roku s pomocí drahých auditorských firem. Server Cosa Nostra odhadl výši škody již 5.12. 2011. A čím později se tato úloha vyřeší, tím větší část škody bude promlčena. Podobně je to v ostatních kauzách.

Vladimír Lich za půl roku svého působení v čele DP vpodstatě žádné požadované změny neudělal. Do největší krize přivedl DP v červnu tohoto roku, kdy zapomněl řešit financovaní dostavby trasy metra A. Naštěstí ho zachránila ing.Javornická z magistrátu, která požádala zastupitelstvo o uvolnění úvěru tří miliard korun. Kdyby to neudělala, dopravní podnik by mohl zbankrotovat. Průšvihů byla celá řada, zapomenuté pojištění bylo jen jedním z nich.


To, že DP nepřevzal 17 tramvají, které mají vážné konstrukční vady, a převezme je, až budou tyto vady odstraněny, není žádnou úsporou, aní zásluhou Vladimíra Liche. Platba za tramvaje byla jen oddálena, za tramvaje bude stejně zaplaceno 18 miliard korun, cena, která vznikla ve výběrovém řízení s jediným účastníkem. Tady opravdu žádnou úsporu nevidím (tuto smlouvu samozřejmě pánové Svoboda, Lich a Láska mezi nevýhodné nezařadili a všichni víme asi proč).


Zakázky DP jsou samozřejmně lákavým soustem a jejich utajené rozdělování vyhovuje z pochopitelných důvodů řadě lidí. Připravuje se stavba trasy D za 70 miliard. Někde jsem četl, že se prý na jakési tajemné fondy dává 10%. To je v tomto případě 7 miliard korun. O to se už může podělit hezká řádka lidí. Z toho se dá v novinách zaplatit za několik urážlivých článků, za to je vám schopen šef organizace, která má ve svém názvu slovo transparentní tvrdit, že transparetní zadávání veřejných zakázek je nesmysl a zástupný problém.Autor: Michal Štěpán | sobota 18.8.2012 13:38 | karma článku: 17.55 | přečteno: 1523x

Další články blogera

Michal Štěpán

Libeňský most, nebo tunel?

Na pražské radnici se rozpadla koalice poté, co se radní neshodli na schválení opravy libeňských mostů. Pražané vášnivě diskutují o tom, zda mosty zbourat, nebo ne.Všem nějak uniklo, že pražští radní schválili zajíce v pytli.

3.5.2018 v 9:00 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 700 | Diskuse

Michal Štěpán

Pohřeb pražské dopravy

Naše politická scéna je plná profesionálních politiků - lidí, kteří funkcionaří od útlého mládí a nikdy nic jiného nedělali. Tito lidé obsazují veřejné funkce za každou cenu a jsou lační řídit cokoliv.

4.12.2017 v 9:00 | Karma článku: 38.35 | Přečteno: 3456 | Diskuse

Michal Štěpán

Veřejné zakázky v zemi šílených skřítků

Nedávno jsme oslavili výročí 17.11.89. Je to už dávno...v dalších dnech jsme chodili zvonit klíči na Václavák a s ohromným nadšením jsme doufali, že období temna skončilo a budeme si žít jako za 1. repububliky, nebo ještě líp.

27.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 390 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Apple Pay – mnoho povyku pro nic

Docela jsem zíral, jak včera propagandisticky proběhlo zprovoznění služby Apple Pay v naší republice. Málokterý soukromý projekt se dočká takové pozornosti. Přitom to není nic převratného.

20.2.2019 v 11:22 | Karma článku: 16.68 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jan Mach

Chystáte se předčasně splatit hypotéku?

Zvažujete-li předčasné splacení hypotéky, informujte se o konkrétních podmínkách a způsobu výpočtu účelně vynaložených nákladů ideálně již v době sjednávání hypotečního úvěru, vyplatí se vám to, není totiž banka jako banka, zatím.

19.2.2019 v 17:21 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 334 | Diskuse

Tomáš Kubín

Zaplať jablkem!

Apple Pay je konečně v ČR a až nás přejde prvotní nadšení, můžeme začít přemýšlet o tom, zda to vůbec potřebujeme, jestli není něco lepšího a kolik ta legrace, byť zakalkulovaná do ceny produktu, vlastně stojí.

19.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 279 |

Zbyšek Hlinka

Třetí a čtvrtá vlna EET aneb Košíčkovy omyly

Pan Košíček neotevřel pod svým blogem diskuzi, tedy mi nezbývá, než jeho pochybné výpočty uvést na pravou míru. Vezměme si živnostníka - řemeslníka, o kterém autor píše...

18.2.2019 v 20:13 | Karma článku: 31.12 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Tomáš Flaška

Za koho kope paní ministryně Nováková?

Češi si prý za drahá mobilní data mohou sami. A to z důvodu, že než by je draze platili, tak radši používají veřejné WiFi. A paní ministryně to myslí zjevně vážně.

18.2.2019 v 18:39 | Karma článku: 43.05 | Přečteno: 3572 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1361

Jsem vcelku optimista a věřím, že to bude lepší.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz