Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to útok na agenta 165395, kterého hájíme, tvrdí Svoboda

18. 08. 2012 13:38:20
Dopravní podnik hlavního města Prahy ročně proinvestuje více než 10 miliard korun, další miliardy jsou vydávány na provozních výdajích. Z těchto desítek zákazek ředitel dopravního podniku Vladimír Lich pouhé dvě zakázky zveřejníl na webu HMP, ostatní jsou v naprostém utajení dál rozdělovány týmem, který byl vytvořen předchozím ředitelem Dvořákem a jehož jedním z hlavních aktérů je agent StB č.165395. Mnohé materiály, které se týkají výše uvedených veřejných zakázek, nejsou poskytovány ani dozorčí radě. Bohuslav Svododa v minulém týdnu rozpoutal mohutnou mediální kampaň za to, aby tento systém plýtvaní veřejnými penězi zůstal zachován a aby dehonestoval ty, kteří se snaží tento systém změnit.

Jedním z přetrvávajích nešvarů DPP je to, že není řízen zákonnými prostředky, ale „přáteli na telefonu“ z magistrátu a z lobistických kruhů. Jeden z těchto přátel Vladimíru Lichovi poradil, aby povolal Václava Lásku. Ten si v novinách našel deset profláknutých průšvihů DP, z nichž už část vyšetřovala policie, našel v archivu příslušné smlouvy, přidal k tomu několik drbů a vlastní komentář, nazval to auditem, a předal to s s tučnou fakturou Vladimíru Lichovi. Ten v rozporu se zákonem a urgencemi řady lidí tento materiál nepředal orgánům činným v trestním řízení a dozorčí radě, ale předal ho primátorovi. Ten ho strčíl do šuplíku s tím, že ho využije, až bude potřeba. Tato situace nastala, když se po řadě průšvihů se pod Vladimírem Lichem začala kymácet židlička a když se v rozeslaném programu dozorčí rady objevila rekonstrukce obsazení představenstva. Vladimír Lich teatrálně upozornil policii na skutečnosti, které již dávno vyšetřovala a nebo si je mohla přečíst v novinách.


Jednou z přemílaných kauz je i otázka předražených jízdenek. Tato věc již byla téměř vyřešena před příchodem Vladimíra Liche do DP. Nevýhodná smlouva byla vypovězena, byla uzavřena smlouva nová za téměř poloviční cenu, bylo podáno trestní oznámení. Na Vladimíra Liche zbylo jediné- aby podal občanskoprávní žalobu na náhradu škody. To neudělal. Místo toho zadal audit, který ma vyčíslit škodu. Jakpak zjistíme výši škody? Když od loňké ceny jizdenky odečteme tu letošní a vynásobíme to počtem jízdenek dodaných za dobu trvání smlouvy. Úkon, který by mělo zvládnout dítě ze základní školy, řeší Vladimír Lich již půl roku s pomocí drahých auditorských firem. Server Cosa Nostra odhadl výši škody již 5.12. 2011. A čím později se tato úloha vyřeší, tím větší část škody bude promlčena. Podobně je to v ostatních kauzách.

Vladimír Lich za půl roku svého působení v čele DP vpodstatě žádné požadované změny neudělal. Do největší krize přivedl DP v červnu tohoto roku, kdy zapomněl řešit financovaní dostavby trasy metra A. Naštěstí ho zachránila ing.Javornická z magistrátu, která požádala zastupitelstvo o uvolnění úvěru tří miliard korun. Kdyby to neudělala, dopravní podnik by mohl zbankrotovat. Průšvihů byla celá řada, zapomenuté pojištění bylo jen jedním z nich.


To, že DP nepřevzal 17 tramvají, které mají vážné konstrukční vady, a převezme je, až budou tyto vady odstraněny, není žádnou úsporou, aní zásluhou Vladimíra Liche. Platba za tramvaje byla jen oddálena, za tramvaje bude stejně zaplaceno 18 miliard korun, cena, která vznikla ve výběrovém řízení s jediným účastníkem. Tady opravdu žádnou úsporu nevidím (tuto smlouvu samozřejmě pánové Svoboda, Lich a Láska mezi nevýhodné nezařadili a všichni víme asi proč).


Zakázky DP jsou samozřejmně lákavým soustem a jejich utajené rozdělování vyhovuje z pochopitelných důvodů řadě lidí. Připravuje se stavba trasy D za 70 miliard. Někde jsem četl, že se prý na jakési tajemné fondy dává 10%. To je v tomto případě 7 miliard korun. O to se už může podělit hezká řádka lidí. Z toho se dá v novinách zaplatit za několik urážlivých článků, za to je vám schopen šef organizace, která má ve svém názvu slovo transparentní tvrdit, že transparetní zadávání veřejných zakázek je nesmysl a zástupný problém.Autor: Michal Štěpán | sobota 18.8.2012 13:38 | karma článku: 15.59 | přečteno: 1504x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Kropš

Kanada zavádí základní příjem.

Již delší dobu se mluví o základním příjmu. Většinou si pod ním přestavujeme jednotnou sociální dávku, kterou bude pobírat každý občan státu. Kanada přišla s tříletým experimentem, který je nastaven spíše jako negativní daň.

20.8.2017 v 19:13 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 667 | Diskuse

Zdeněk Hřib

Liberální reforma zdravotnictví

Namísto toho, aby se dnes snažila každá politická strana vnutit svou vizi zdravotnictví všem ostatním, bychom se měli přestat navzájem šikanovat a umožnit každému svobodnou volbu rozsahu pojištění se zachováním solidarity systému.

20.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 173 | Diskuse

Pavel Beránek

Migrace a Velká Zelená Zeď v Africe

Co to vlastně je Velká zelená zeď v Africe? Může to být krok správným směrem? A může to způsobit nějaký převrat v problémech, které řeší celý svět?

19.8.2017 v 19:42 | Karma článku: 23.37 | Přečteno: 3013 | Diskuse

Karel Ryšán

Laická úvaha - jak si zahospodařit

Bez práce nejsou koláče. Tahle fráze se ještě čas od času omílá, i když stále méně. Lidé cítí, že není tak úplně pravdivá. Protože kdo by se špinil, namáhal si záda namáhavou prací?

19.8.2017 v 10:26 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 248 | Diskuse

Pavel Makovec

Zakážou volby! Zakážou volby?

"Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali" říkala již Emma Goldman, americká anarchistka a mírová aktivistka litevského původu ("If voting changed anything, they'd make it illegal")...

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 38.69 | Přečteno: 4339 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1216
Jsem vcelku optimista a věřím, že bude líp.

Seznam rubrik

Oblíbené články

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.